Nowiny i nowinki

 
 

Informacje Ogólne

Rozgrywane pierwszego czerwca krótkofalarskie zawody z okazji Dnia Dziecka organizowane były dotychczas przez olsztyński klub LOK SP4KSY. Od tegorocznej edycji (2017) zawody organizuje Zespół Radioreaktywacji oraz klub SP5PRF.

W regulaminie zawodów pojawiło się kilka nowości, które naszym zdaniem podkreślają ich charakter.
Tą ulotką chcielibyśmy je Wam przedstawić zachęcając jednocześnie do wzięcia udziału.

Cele zawodów:

- wzmożenie aktywności najmłodszych krótkofalowców na pasmach KF.
- zachęcenie do wspólnej aktywności przy radiu doświadczonych krótkofalowców i ich dzieci lub wnuków.
- umożliwienie początkującym nadawcom udziału w zawodach krajowych, które są dostosowane do ich poziomu operatorskiego.

Chcieliśmy, by w regulaminie tych zawodów znalazła odzwierciedlenie nasza chęć zainteresowania młodych ludzi naszym hobby i zawodami w szczególności a jednocześnie  potrzeba stworzenia warunków, które młodym i niedoświadczonym adeptom pozwoliłyby na  uczestnictwo w tej zabawie. Zrezygnowaliśmy więc z klasycznych kategorii na rzecz  skrojonych na potrzeby najmłodszych. Zależało nam na tym, by wszelkie możliwe aktywności  z udziałem młodych operatorów czy dzieci zainteresowanych radiem znalazły w nim swoje  miejsce.

Stawiając sobie takie cele zdecydowaliśmy się na modyfikację klasycznych kategorii uczestnictwa w zawodach.

Kategorie:

- Pojedynczy operator - Junior (do 16 lat włącznie)
- Pojedynczy operator - Senior (powyżej 16 lat)
- Wielu operatorów "Junior + Senior"
- Wielu operatorów "Przyjaciele"
- Gość zawodów
- SWL
- Gość zawodów
- Stacje spoza SP


Omówienie kategorii.

W kategorii A biorą udział indywidualni operatorzy w wieku do 16 lat włącznie. Praca takiego operatora musi być w pełni samodzielna i prowadzona pod własnym znakiem wywoławczym. W tej kategorii nie zgłaszamy startów spod znaku klubowego.

Kategoria B przeznaczona jest dla pozostałych stacji indywidualnych z operatorami w wieku powyżej 16 lat.

Kategoria C (junior + senior) przewidziana jest dla pracy w zespołach dwuosobowych składających się z młodego operatora i doświadczonego krótkofalowca. W tej kategorii mieszczą się starty ze stacji klubowych, gdzie szkolony junior nie mający jeszcze
pozwolenia radiowego może pod nadzorem odpowiedzialnego operatora nadawać spod znaku klubowego. W tej kategorii możliwy jest również udział młodego operatora, który co prawda ma już własny znak ale z powodu niewielkiego doświadczenia nie zdecydowałby się na samodzielny start. Senior pełni tu rolę instruktora i pomaga juniorowi w pracy.

Kategoria D - wielu operatorów - przyjaciele. Kategoria ta jest propozycją formuły udziału w zawodach dla dzieci, które chciałyby zobaczyć na czym polega krótkofalarstwo ale nie mają dostępu do stacji klubowej. Mają za to w rodzinie czy sąsiedztwie czynnego krótkofalowca. Znajomy, dziadek, wujek czy tata może zaprosić do wspólnego startu młodych pomocników/obserwatorów i zgłosić start w tej specjalnie przygotowanej kategorii. Ważne zastrzeżenie: przepisy radioamatorskie obowiązujące w Polsce nie zezwalają na nadawanie osób bez uprawnień. Wobec tego udział młodych pomocników musi ograniczać się do obserwowania pracy stacji oraz wykonywania czynności pomocniczych takich jak wyszukiwanie stacji na paśmie, odbieranie znaków, logowanie. Ilość młodych pomocników jest nieograniczona. Wszystkich uczestników zgłaszających się w tej kategorii prosimy o przesłanie zdjęcia przedstawiającego drużynę przyjaciół startujących wspólnie spod zgłaszanego znaku. Przesłanie zdjęcia jest wymogiem zaliczenia do tej kategorii natomiast Rada Pedagogiczna zawodów nie będzie go publikować bez wyraźnej zgody / życzenia zgłaszającego. Z tego miejsca gorąco zachęcamy do pochwalenia się swoją drużyną!

Kategorie E i F przeznaczone są dla nasłuchowców. Zdecydowaliśmy się na rozdzielenie SWL na klasycznych (E), pracujących na własnym sprzęcie oraz SWL web SDR (F) dla użytkowników zdalnych odbiorników dostępnych w internecie. Liczymy, że osobna kategoria stworzy warunki uczestnictwa dla wszystkich dzieci (i nie tylko!), bez względu na posiadany sprzęt.

Prosimy o rozpowszechnienie wśród zainteresowanych młodych amatorów radia informacji odostępnej technologii web SDR oraz polskich odbiornikach, które można wykorzystać doudziału w tych zawodach.

sp2pmk.tvk.torun.pl:8901

websdr.sp3pgx.uz.zgora.pl:8901

Pod powyższymi adresami znajdują się ogólnodostępne odbiorniki SDR na terenie SP.

Kategoria G przeznaczona dla gości zawodów. To ukłon i prośba do wszystkich Koleżanek i Kolegów, którzy swoją aktywnością chcieliby wesprzeć młodych nadawców debiutujących napasmach. Jeżeli nie jesteś zapalonym contestmanem prosimy, tego jednego dnia, bądź życzliwy i wyrozumiały dla młodszych Kolegów. Znajdź chwilę i przeprowadź z młodzieżą kilka łączności. Dla stacji, które przeprowadzą takie łączności nie ma wymogu nadsyłania dziennika. Możesz oczywiście zgłosić się w odpowiedniej kategorii lub przesłać log do kontroli. Jeśli jednak zapomnisz - nie ma problemu. Odtworzymy takie łączności i zaliczymy
dzieciom punkty jeśli Twój znak pojawi się przynajmniej w trzech logach stacji, których operatorami są dzieci. Gorąco zachęcamy do życzliwej aktywności na paśmie!

Nagrody.

W naszych zawodach chcemy przede wszystkim premiować udział najmłodszych operatorów i motywować starszych Kolegów do przekazywania swojej pasji następcom. Dlatego rezygnujemy z premiowania rywalizacji wśród "poważnych" contestmanów na rzecz wspierania tych, którzy starają się przyciągnąć młodych do radia i wspierać ich radą.

Główną nagrodę rzeczową i tytuł zwycięzcy zawodów Dzień Dziecka otrzyma operator stacji, która zajmie pierwsze miejsce w kategorii A.

Pozostali uczestnicy w tej kategorii otrzymają pocztą dyplomy potwierdzające udział w zawodach i zdobyte miejsce. Wszyscy pozostali uczestnicy będą mogli po ogłoszeniu wyników pobrać swój dyplom ze strony reaktywacja.org.pl Rada pedagogiczna zawodów planuje także upominki dla stacji klubowych oraz zespołów junior + senior i przyjaciele.

Wyniki.

Wyniki zawodów zostaną opublikowane w dniu zakończenia roku szkolnego 2017 i zamieszczone na stronie
www.reaktywacja.org.pl oraz na stronie klubowej www. sp5prf.pl

Konfiguracja DQRLog

Opis właściwej konfiguracji logu do zawodów znajduje się na stronie:
http://www.sp5prf.pl/zdd/konfiguracja_DQR_Log.pdf
      


Konfiguracja nagłówka Cabrillo

Opis poprawnego wypełnienia nagłówka logu w formacie Cabrillo znajduje się na stronie: 
http://www.sp5prf.pl/zdd/Konfiguracja_naglowka_Cabrillo.pdf    Uwaga: Na wysyłkę logów mamy tylko 3 dni - do 22 UTC 4 czerwca !

W imieniu organizatorów, komisji zawodów a przede wszystkim w imieniu dzieci zainteresowanych krótkofalarstwem
serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tej imprezie!

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie organizatorów:

www.sp5prf/zawody-dzien-dziecka.php
oraz
www.radioreaktywacja.org

Na pytania czekamy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zapoznaj się z zasadami pracy na pasmach

Zasady są krótkim opracowaniem umożliwiającym stawianie pierwszych kroków na paśmie dla dzieci i młodzieży. Pamiętaj, że dziecko bez pozwolenia radiowego może nadawać tylko pod nadzorem wykwalifikowanego operatora stacji klubowej, pod znakiem klubowym lub okolicznościowym.

"Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna - ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy."

Albert Einstein 

Gallery

 
 

Jak uruchomić Program?

  1. Zapoznaj się z konspektem lekcji.
  2. Napisz do nas: zaproponuj miejsce i czas lekcji (minimum 2 miesiące wcześniej)
  3. W ciągu miesiąca postaramy się znaleźć wolontariuszy w twoim regionie.
  4. przed lekcją przekaż dzieciom zasady pracy na paśmie.
  5. Oczekuj wizyty krótkofalowców

Licencja
Program Reaktywacja jest programem non profit ludzi dobrej woli, mającym na celu propagowanie hobby krótkofalarskiego wśród młodzieży szkolnej. Jesteśmy grupą wolontariuszy nie gromadzących żadnego majątku przeznaczonego na działalność, ani nie ubiegających się o środki finansowe od jakichkolwiek organizacji, stowarzyszeń, fundacji oraz innych grup formalnych i nieformalnych.
Nasz program jest otwarty i dostępny dla wszystkich pragnących z niego skorzystać w sposób zgodny z  licencją CC BY-NC-SA 3.0

Strony, które nas wsparły

 

Kontakt do nas

Dołącz do nas!

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Paweł Włodarczyk - SQ5STS
tel. 602 315 056

Bogdan Zdaniak - SP5WA
tel. 790 770 123

Tomasz Zagóra - SP5PY
tel. 601 209 208

Jesteś tutaj: Home From the News Informacje Ogólne